Base Isolation 101

Zemin izolasyonunun temel ilkesi tüm dünyada kabul görmüş olan ve binaları ve köprüleri depremlerin zarar verebilen etkilerine karşı koruyan sistemdir.

Sisimik izolasyon sistemi, zeminde oluşan zararlı sarsıntı ve titreşimler ile üzerindeki yapıyı veya cihazı ayırmak ilkesi ile çalışır. Bu ayırma işlemi, doğru dizayn edilmiş bir izolatör sayesinde titreşimlerin ve şok dalgalarının izleyeceği yolu azaltır ve/veya ortadan kaldırır.

Worksafe Technologies firması bu bilgiyi işinizdeki kritik altyapınızı, IT ekipmanlarınızı ve yapısal olmayan ekipmanlarınızı patentli Ball-N-Cone bilye sistemi ile 20 sene önce korumaya başlayan ilk firmadır.

Ball-N-Cone gibi bilyeli izolasyon sistemleri ölçülendirilebilirlikleri ve tasarımlarının basitlikleri sayesinde yapısal olmayan ekipmanlar ve bileşenler için diğer izolatörler ile karşılaştırıldığında çok daha üstün bir koruma sağlar. Binalarda ve köprülerde kullanılan sistemler çok daha karmaşık ve hassas hesaplama gerektirdiğinden bilye sistemleri ile karşılaştırıldığında daha az pratik ve çok daha pahalıdır.

 

Türkçe